Those sleeves say otherwise. .. It' gets really rough when you have to cut back to 8 meals a day
x
Click to expand

Comments(83):

[ 83 comments ]
What do you think? Give us your opinion. Anonymous comments allowed.
User avatar #1 - usarmyexplain (07/30/2014) [-]
It' gets really rough when you have to cut back to 8 meals a day
User avatar #66 to #1 - unncommon (07/31/2014) [-]
You rustling jimmies again usarmyexplain?
User avatar #79 to #66 - usarmyexplain (08/01/2014) [-]
Apparently, I cant seem to post **** without making the front page or starting a flame war.
User avatar #80 to #79 - unncommon (08/01/2014) [-]
Oh I changed my mind about 11-B. I'm now getting an Option 40 as either a 68-W (more likely) or 12-B. Hell of a better job than 11-B.
User avatar #81 to #79 - usarmyexplain (08/01/2014) [-]
Nice.
User avatar #27 to #1 - jokexplain (07/31/2014) [-]
use your alt for fat jokes dumbass
User avatar #28 to #27 - usarmyexplain (07/31/2014) [-]
You jelly?

The US army actually has a weight control program, so I think that certifies me to talk about fat people. AR 600-9
User avatar #50 to #28 - sciencexplain (07/31/2014) [-]
Sign me right the **** up.
User avatar #30 to #28 - jokexplain (07/31/2014) [-]
**** off seriously
go to Applebee's or something
User avatar #53 to #30 - deathspawn (07/31/2014) [-]
No one likes you jokexplain
#62 to #53 - anon (07/31/2014) [-]
Jokexplain > usarmyexplain

I mean what a useless ******* explain, do people really ask dumb **** like I wonder how many Apache Helicopters the US army have and this idiot swoops in with a google ready answer.

Absolute retardation.
User avatar #78 to #62 - usarmyexplain (08/01/2014) [-]
Usually people ask me more specific things. Like what an enlistment option means, where the WMD's were, or something about initial entry in the army.
User avatar #31 to #30 - usarmyexplain (07/31/2014) [-]
I only go there when I get my free meal, and that's not today.
#64 to #31 - anon (07/31/2014) [-]
That free meal on Veteran's Day is the most delicious meal of the year.
User avatar #74 to #30 - zahnrad (07/31/2014) [-]
You used to be cool.
#68 to #30 - anon (07/31/2014) [-]
So, what possessed you to steel jokeexplain's name? Taking the e out doesn't make you original, and I think it is making some people biased towards him, since you area ******* jackass.
User avatar #3 - athojew (07/31/2014) [-]
Thin privilege is being able to pay your bills because you don't have to buy 20 McMeals a day
#52 - anon (07/31/2014) [-]
Reminded me of this...
#57 to #52 - anon (07/31/2014) [-]
I'm affraid i might be gay. I should go sleep with as many woman as physically possible just to be sure im not.
#59 to #52 - anon (07/31/2014) [-]
.....she needs to be anorexic
User avatar #63 - applesdontpee (07/31/2014) [-]
BIG

MEATY

CLAWS
#2 - Brezi (07/31/2014) [-]
Title
#10 - anon (07/31/2014) [-]
Well, fast food is much cheaper than healthy food. "Skimping" could mean more and more unhealthy, fattening fast food meals instead of healthy homemade food.
#21 to #10 - robuntu (07/31/2014) [-]
I call b.s. Fast food is expensive. Going out to places like McDonalds, Burger King, Pizza Hut, and Subway - I'd spend $5-$8 per day. Easily $45 per week (if you eat out on the weekends too).

I can go to Walmart and spend half of that and have ham/turkey sandwiches with a banana/box of raisins and some peanuts for well under $20.

This is from a bodybuilding forum - these numbers are for a guy eating 3000 calories per day. Unless you are a giant or an athlete, you don't need anywhere near 3k calories.

"to get your recommended 5 servings of fruit or veg a day, you need 4.51 dollars:
rice 3.68834 servings
pasta 4 servings
breadcrumbs 4 servings
pinto beans 4 servings
bananas 4 servings
chicken 0.690878 servings
green grapes 1 serving "

Again - that is *3000* calories! 2000 calories would be $3.10 per day. For the whole day. I'll spend twice that much on a fast food lunch.
#22 to #21 - lucariopwnz (07/31/2014) [-]
Not sure why you were thumbed down for being accurate. Let me fix that for you! Well said!
#29 to #21 - anon (07/31/2014) [-]
Thank you. It is not expense it is laziness. It is easier to order out for an Indian or get a McDonald's than it is to make your own food. if someone gave me twenty dollars I could make them a weeks meal on a budget price but still make it taste nice. or if they have the cash make them a months food and still save them a fortune. You will spend more buying ingredients but you will save a **** load more money in the long run.
User avatar #76 to #21 - hirollin (07/31/2014) [-]
You didn't take being full into account.
#82 to #76 - robuntu (08/01/2014) [-]
That's because it has nothing to do with cost.

That 'feeling full' sensation you are talking about is the good feeling you get after overindulging on calorie dense foods. Evolutionarily, our bodies reward us. But we have a steady supply of food. This is why we are fat.

Fast food is quicker, easier, (imho) better tasting. But it's not cheaper. Poor people aren't fat because McDonald's is cheap.
User avatar #83 to #82 - hirollin (08/01/2014) [-]
You eat until you are full or satisfied. A full days serving of fruits and vegetables is hardly filling, to eat the required amount it takes to get full it would take 1-3 daily servings. Not just one, that's how fast food becomes more affordable. Not saying its an excuse, just saying thats how fast food becomes more affordable to the average consumer.
#4 - kangster (07/31/2014) [-]
well, junkfood is cheaper than healty food
#8 to #4 - anon (07/31/2014) [-]
There was an article in this month's National Geographic about how since in American fast food is so much cheaper than actual food, impoverished people are often malnourished or starving while being slightly overweight Not like the woman in the photo, that's above the human body's limit to maintain in times of stress, so I'm pretty sure she was ************ article: www.nationalgeographic.com/foodfeatures/hunger/
User avatar #12 to #4 - SteyrAUG (07/31/2014) [-]
Junk food is not cheaper than a jar of peanut butter and a loaf of bread.
#24 to #12 - anon (07/31/2014) [-]
if you think that peanut butter and bread are healthy, you have been seriously misinformed about nutrition.
User avatar #39 to #24 - SteyrAUG (07/31/2014) [-]
This doctor from harvard seems to think peanut butter isn't that bad for you:

www.health.harvard.edu/newsletters/Harvard_Heart_Letter/2009/July/Ask-the-doctor-Why-is-peanut-butter-healthy-if-it-has-saturated-fat

and it's got a good amount of protein and vitamins as well as several minerals:

authoritynutrition.com/is-peanut-butter-bad-for-you/

It may not be a complete nutritional package, but peanut butter and wheat bread would be an excellent staple, especially for the budget minded.
#71 to #39 - anon (07/31/2014) [-]
Peanut butter not being bad for you is far different then Peanut Butter and Bread being a nutritious meal to eat constantly. There are more vitamins in existence that are important than are put in those two items.
User avatar #25 to #4 - joeyliquid (07/31/2014) [-]
Go to local markets and haggle. I got enough vegetables for a week and a bit, with around 15 quid? Considering vegetables made up most of my meals for that week, I think I did well.
For meat, try your local butchers or something. The supermarket isn't the only place to sell.
#34 to #25 - tsukaza (07/31/2014) [-]
Bag of chips £1, Something meaty (if you like meat) to go with is £1-£2. Maybe beans for the weak also is about £1 (Less but let's round up)
About £3-£4 for a whole week of eating the same thing
My mother made 2 servings of some healthy stuff and that cost her £3.51.
No way you can tell me that eating healthy is cheaper.
User avatar #35 to #34 - joeyliquid (07/31/2014) [-]
beans for a week for 1 quid? the **** ? and you get meat 1-2 quid? the **** ? the hell are you buying, are you buying aids meat or something?
#36 to #35 - tsukaza (07/31/2014) [-]
Nope, Cheap Spicy breaded chicken, 8 servings of them for £1
User avatar #41 to #36 - joeyliquid (07/31/2014) [-]
...Somehow I feel that is full of **** . But you made your case, but still rather not die of **** in my body. So you can eat cheaper as unhealthy but you will die young :L
#42 to #41 - tsukaza (07/31/2014) [-]
this one of those £2 cases I was talking about. You can get things just as "good" for £1 or £1.50...
And Yes, you may prefer to not die of **** in your body, but the conversation was that it's cheaper to buy unhealthy than to buy healthy. If you're resorting to eating this " **** " then chances are you couldn't afford anything else?
User avatar #46 to #42 - joeyliquid (07/31/2014) [-]
Well to be honest, I could probably find healthy food to the same pricing. Just depends on haggling and where you buy.
#48 to #46 - tsukaza (07/31/2014) [-]
The outdoor market here (which only exists once a week locally) is also expensive. also I've witnessed haggling fail and I have never seen it succeed.
User avatar #54 to #48 - joeyliquid (07/31/2014) [-]
Well i do live in the country with a local town. I have a huge advantage.
#26 to #4 - anon (07/31/2014) [-]
******** two packs of chopped veg lentils and lettuce if you feel like it. Their lentil soup for about three quid or a fiver get four days out of it then freeze the rest. It is not that fast food is cheaper it is that you are all a bunch of lazy pricks don't lie. McDonald's big mac meal costs about 4 pounds fifty here that is about eight- nine dollars. I could buy two pounds of mince and pasta and still be cheaper than that. Two pounds of mince will do you about four meals if you are a big cunt and about five to six if you are female or small. that will put you back about 12 dollars four dollars more than the big mac but healthier and more meals.
#5 to #4 - klutzyspy ONLINE (07/31/2014) [-]
and less junkfood is even cheaper
User avatar #14 - klick (07/31/2014) [-]
That's actually very possible. People will buy food that is bad for you to save on money. And if you fast, your body goes into a panic mode where you're more likely to store fat. So, it's entirely possible that she is eating just 4 meals a day instead of her typical 8 to 10.
#32 - kiratheunholy (07/31/2014) [-]
Just want to point out something. I'll use two foods I enjoy as example, one health and one unhealthy.   
   
Healthy food: Chicken noodle salad.    
- 2 Chicken breasts (approx $3)   
- 1 Box of corkscrew noodles (maybe $2.50)   
- 1/2 Heads of lettuce (depending on meal size, $1-2   
- Bottle of dressing (like $4)   
- tax (about %7 where I live) is an extra dollar   
   
Altogether that's almost $13 for a single meal. It's somewhat healthy, and by god is it 			*******		 delicious, but as someone who struggles to pay bills I can't afford to eat like that every day.   
   
Now for an unhealthy option: 3.99 value meal from taco bell.   
   
$3.99 for 2 tacos, french fries, a drink. I can even add more tacos for 99 cents each if I need more.   
   
Compared to the $13 I'd spend on a healthy meal eating unhealthily is insanely cheap.   
   
I'm not supporting this woman, but I'm not shaming her either. I have no idea what her story is or even IF the matter is she's resorting to eating junk food. Just wanted to point out to those of you who think otherwise, eating healthier is more expensive than eating junk-food.
Just want to point out something. I'll use two foods I enjoy as example, one health and one unhealthy.

Healthy food: Chicken noodle salad.
- 2 Chicken breasts (approx $3)
- 1 Box of corkscrew noodles (maybe $2.50)
- 1/2 Heads of lettuce (depending on meal size, $1-2
- Bottle of dressing (like $4)
- tax (about %7 where I live) is an extra dollar

Altogether that's almost $13 for a single meal. It's somewhat healthy, and by god is it ******* delicious, but as someone who struggles to pay bills I can't afford to eat like that every day.

Now for an unhealthy option: 3.99 value meal from taco bell.

$3.99 for 2 tacos, french fries, a drink. I can even add more tacos for 99 cents each if I need more.

Compared to the $13 I'd spend on a healthy meal eating unhealthily is insanely cheap.

I'm not supporting this woman, but I'm not shaming her either. I have no idea what her story is or even IF the matter is she's resorting to eating junk food. Just wanted to point out to those of you who think otherwise, eating healthier is more expensive than eating junk-food.
User avatar #77 to #32 - poakmarshall (07/31/2014) [-]
in all honesty this sounds ******* delicious
#37 to #32 - anon (07/31/2014) [-]
>Taco Bell
>French Fries

Something doesn't add up here.

Always hilarious when faggots try to look smart and then **** it all up with one line.
User avatar #43 to #37 - kiratheunholy (07/31/2014) [-]
KFC + Taco Bell combo restaurant I go to. 3.99 for fries, a drink, and 2 tacos.

Always hilarious when anons try to look cool and then end up getting their ass burnt.
#56 to #37 - theseustheminotaur (07/31/2014) [-]
But you know what he meant, and so did just about everyone else.
User avatar #40 to #32 - helterskeletor (07/31/2014) [-]
That healthy meal is more than 1 serving though isnt it?
The leftovers will probably be lunch for like....3 days or so
User avatar #45 to #40 - heartbleed ONLINE (07/31/2014) [-]
Even still that might last 2 meals and that's still more expensive than taco bell.
User avatar #47 - MrDeadiron (07/31/2014) [-]
Or the fact that it's a dollar for a cheeseburger at mcdonalds and 5 dollars for a salad.
#33 - sevenxninja (07/31/2014) [-]
Comment Picture
User avatar #6 - breakfastskippa (07/31/2014) [-]
I hate those pretending to do paperwork photos for newspapers.
User avatar #20 - malacrianza (07/31/2014) [-]
In my country, healthy food is usually more expensive than even fast food.
User avatar #61 - puffbrownies (07/31/2014) [-]
If you skip on meals then your body wants to conserve more food ending up with people like this. She also may snack a lot in order to contain her hunger through the day, and if she skips a lot of meals, she may become so hungry she might suck your dick will eat most of any food without feeling bad.
User avatar #67 to #61 - hashtronaut (07/31/2014) [-]
thumbed because I agree...favorited because** that ******* spoiler tho**
User avatar #69 to #67 - hashtronaut (07/31/2014) [-]
that bold text fail tho
User avatar #58 - JohnnyAvocado (07/31/2014) [-]
All you people complaining about the price of healthy food need to understand that your government wants you to die young. If you grow a garden food is free. "Organic" food costs more, even though it doesn't require heavy machinery, chemical pesticides and fertilizers, because it gets subsidized by the bastards, while real food producers have to pay taxes to be certified organic. It only works because we allow these idiots to control our food supply. Plant some carrots, get some chickens, grow weed and take away the rich oligarch's power to control the work force.
#60 to #58 - ninheldin (07/31/2014) [-]
The reason that organic costs more is that its harder to make a bunch of it, taking away the genetic engineering and pesticides that make it easy to grow a bunch of food means there is less food to sell. Low supply and high demand means high price.
User avatar #44 - heartbleed ONLINE (07/31/2014) [-]
The thing is you gain weight if you eat less food, your body stores everything because let's say you skip a meal when you have 3 meals a day every day. No biggie right? Now if you have one smaller meal a day that's a pretty big thing, so your body stores more fat and calories in case you do skip a meal. To loose weight you have to eat the right about (Not too much as again you'll gain weight) and not too little and also exercise. I am not condoning her weight but still.
User avatar #18 - saltymumbling ONLINE (07/31/2014) [-]
Looks like she needs more bills to pay
#16 - spidurman (07/31/2014) [-]
Comment Picture
#13 - skatencreate (07/31/2014) [-]
Comment Picture
#72 - anon (07/31/2014) [-]
Poor people are fat because cheap food is processed **** that makes you fat.... The healthy stuff that's more natural and wont kill you is anything but cheap
[ 83 comments ]
Leave a comment
 Friends (0)